Босилек – билката, наричана “достойна за крале”
Босилек – това растение сред най-използваните билки и подправки в цял свят. Прекрасният му, свеж вкус се комбинира с полезни качества и лесно отглеждане. Това го натоварва със символика в немалко култури в Европа и Азия: той е билката на бог Вишну н Индия, в Египет се е използвал при балсамирането, а в древен Рим са го поднасяли като знак за любов. Какво е добре да знаем за босилека и как да го използваме най-правилно в кухнята – по тези теми ще говорим по-нататък.
Какво представлява босилекът
Босилекът е растение от семейството на ментата, братовчед на ригана, розмарина и мащерката. Латинското му име е Ocimum basilicum, идва от гръцки език и в най-груб превод означава „билка, достойна за крал“.
Смята се, че за пръв път се култивира в Китай или Индия преди хиляди години, но други теории го вместват в земеделието на древна Африка. Днес билката се отглежда предимно в топли климати в държави като Италия, Франция, Мароко, Египет. Разбира се, вирее прекрасно и в нашите условия.
Босилекът има продълговати, леко заострени листа с назъбени ръбове и дължина между 3 и 11 см. Те имат наситено зелен цвят в различни нюанси (понякога стига дори до виолетов), гладка повърхност с изпъкнали жилки и лек блясък. Стъблата са влакнести и квадратни. Цъфти в края на месец юли.
Ароматът му има разнообразни нотки според сорта – различни комбинации между анасон, мента, карамфил, цитрус, канела, камфор, пипер. Вкусът му движи се от пикантното първоначално усещане до сладък, леко ядков послевкус, който остава по небцето. Разбира се, различните сортове имат различни нюанси – по-сладки или по-горчиви, по-канелени или по-цитрусови.
Видове босилек
Билката има над 150 разновидности, като всяка една се използва в медицината и кулинарията.
Генуезкият босилек (дженовезе) е най-използваният в Италия. Той е едногодишен, има големи листа и страхотен аромат. Добавя се в пици и салати, от него се приготвя и песто.
Африканският босилек е многогодишен и се отглежда не само в Африка, но и в Югоизточна Азия и Индия. В местната медицина се използва като афродизиак и антибактериална билка. Има доста по-различен вкус и е традиционна съставка при консервиране на храни в местните кухни.
Гръцкият босилек е този, който най-често използваме и в родната ни кухня. Той има по-дребни листа в сравнение с останалите и може да се отглежда дои в саксия на терасата.
Мексиканските сортове имат лилави листа, а уханието им е по-скоро на канела. Имат мек и нежен вкус.
С подобен виолетов цвят са и листата на карамфиления босилек, който има по-различен аромат и се използва често в италианската и тайландската кухня.
В Непал и Индия расте т. нар. свещен босилек (тулси), който се използва в аюрведа и е важна част от ритуалите на индуизма. Има по-горчив вкус от останалите.
Лимоненият босилек дължи името на специфичния си цитрусов аромат и расте предимно в Югоизточна Азия. На уханието си е наречен и камфорният босилек, който има леко тръпчив, карамфилен вкус. В Кавказ расте сорт с червеникави листа, който също е леко тръпчив, но по-сладък.
Здравословни ползи от босилека
В лъскавите си листа тази билка е събрала отлични количества витамин К, който спомага за по-бързо зарастване на рани и повишаване на хемоглобина. В тях се съдържа и витамин А, калций за костите и косата, манган за по-добра работа на храносмилателната система, антиоксиданти с противовъзпалителни свойства.
В народната медицина се използва при възпаления на пикочно-половата система или на дихателните пътища; слага се в компреси на обриви и отоци. Влияе тонизиращо и при депресия или умора.
Все пак трябва да знаете, че употребата на босилек в големи количества е токсична.
Босилекът в кулинарията
Почти няма вид ястие, в което да не е подходящо да се използват листа на босилек – среща се в рецепти за салати, пилешко и телешко месо, сосове, яйца, пици, паста, кърита, средиземноморски и азиатски рецепти. Нещо повече, босилек може да се слага и в сладкарски изделия като сладоледи, сорбета, сладкиши и тартове. Добавя се в края на готвенето, за да запази качествата си максимално добре.
Босилекът се комбинира добре с ядки като шамфъстък, кедрови ядки и орехи. Може да се използва и с домати, тиквички, царевица, артишок, репички, чушки. Добавя приятен аромат към продукти като чесън, лук, червен лук, джинджифил, лимонова трева и шалот. Можете да го използвате и в комбинация с плодове, например круши, ягоди, нектарини, праскови, диня и манго. Ако трябва да го комбинирате с други подправки, изберете мента, магданоз и кориандър.
Най-често листата му се използват пресни и сурови – така придават целия си богат аромат и вкус на ястието. За перфектен резултат използвайте току-що набрани листа. Те често се добавят в салати и намазки, поръсва се върху пици и паста, брускети и сандвичи. Но може да се използват и сушени – тогава вкусовете и ароматите са по-концентрирани, но дехидратирането намалява аромата на мента и подсилва нотките на анасон.
Ако трябва да замествате, 1 супена лъжица пресен босилек се равнява на 1 чаена лъжица сух.
Съхранение на босилек
За да съхраните пресния босилек 3-4 дни, увийте пресните листа или стръкове в леко влажна кърпа и ги сложете в найлонов плик в хладилника.
Можете също да сложите стръковете (най-добре с корени) в чаша вода и да сложите на сянка или в хладилник. Така ще останат свежи около 2 седмици. За да удължите срока, може да покриете с найлонов плик.
Ако искате да имате пресен босилек дори през зимата, лесно е да го замразите във фризера. За целта измийте, подсушете добре и увийте в хартия всеки стрък, за да не се докосва с другите. Сложете ги в найлонов плик, извадете въздуха и сложете в камерата. Ще издържи една година.
Друг вариант за замразяване е да блендирате, да смесите с малко вода (или бульон) и да налеете във формички за лед. След като замръзнат, можете да преместите кубчетата в найлонов плик и да оставите в камерата.
Сушената подправка можете да съхранявате в хартиена или памучна торбичка, както и в добре затворен буркан. Дръжте на сухо и тъмно място. Използвайте в рамките на шест месеца.