Готварска техника ал денте (al dente) – кулинарна традиция с корени в Италия
Готварска техника ал денте (al dente) е техника с италиански корени, която се използва предимно при приготвяне на паста и ориз. Фразата буквално се превежда като „на зъб“, което описва идеалната консистенция на тези храни, които когато са сготвени, трябва да имат известна твърдост при захапване. Терминът се използва също и за твърдо сварени зеленчуци.
Произход на готварска техника ал денте
Терминът “al dente” се появява за първи път в “Практическата готварска книга на мисис Раундъл” (Mrs. Roundell’s Practical Cookery Book) от Джулия Ан Елизабет Толмаш (Julia Anne Elizabeth Tollemache). Толмаш е британска писателка, чийто заможен произход и позволил да пътува до Италия, където вероятно се е сблъскала с готварска техника ал денте. Тя приписва на неаполитанците измислянето на термина “al dente”
Готварска техника ал денте
В съвременната италианска кухня “al dente” идентифицира идеалната консистенция за паста и включва време за готвене, което не позволява на пастата да се свари напълно. „Molto al dente“ е италианският термин за леко недостатъчно сготвена паста. Недоварената паста се използва в предварителното сваряване на пастата, когато ще има последваща обработка, например готвене заедно със соса.
Най-разпространения традиционен начин на оценяване на степента на сваряване на спагети при готварска техника ал денте е пробване дали остават залепени на вертикална повърхност.
При готвене на паста от магазина, фазата „al dente“ настъпва точно преди бялото в центъра на пастата да изчезне. Въпреки това, няма идеална точка на готвене “al dente”, защото зависи от различните качества и сортове паста или ориз, а също така е и въпрос на лични предпочитания.
Аз лично, колкото и неиталианско да е това, предпочитам пастата да е по-скоро добре сварена, а не лепкава.
Ползи за здравето
Според Американската асоциация за борба с диабета, пастата, която е приготвена “al dente”, има по-нисък гликемичен индекс от пастата, която е сварена до мекост. Това означава, че макароните “al dente” могат да причинят по-бавно покачване на нивата на кръвната захар, което може да бъде полезно за хора с диабет.
В заключение
Готварска техника ал денте (al dente) е още едно доказателство за фокуса на италианската кулинарна традиция върху простотата и качеството. Чрез готвене на паста, ориз и дори зеленчуци “al dente”, готвачите могат да подобрят текстурата на тези храни, създавайки по-удовлетворяващо изживяване при хранене.
Независимо дали сте амбициозен домашен готвач или опитен готвач, овладяването на техниката “al dente” може да издигне вашите кулинарни творения до нови (италиански) висоти. 🙂