Немският закон за чистотата на бирата – Reinheitsgebot
Немският закон за чистотата на бирата – Reinheitsgebot е създаден от Уилям IV, херцог на Бавария, на 23 април 1516 г. Днес на тази дата се празнува Денят на немската бира.
Причини за издаването на закона
Едната причина поради която е създаден Немският закон за чистотата на бирата всъщност била свързана не с качеството на бирата, а с трудностите при изхранване на населението. За да се запазят необходимите суровини за производство на хляб, се налагат ограничения за употребата на пшеница и ръж. Вместо да използват тези съставки за приготвяне на бира, те се използват само за печене на хляб. За бирата остава ечемикът.
Другата причина наистина е свързана с качеството и безопасността на бирата. По това време бира се произвеждала от всякакви зърнени култури и е била овкусявана с какво ли не – гъби, билки, листа и пр. Някои от тях били токсични, други халюциногенни, или отровни.
Какво постановява немският закон за чистотата на бирата
За да сложи ред в този хаос Reinheitsgebot изброява кои са разрешените съставки за производство на бира. Това са: хмел, ечемик (ечемичен малц), вода и мая. В първоначалния вариант маята не е присъствала (добавена е по-късно). Причината е, че тогава култивираните дрожди просто не са били познати и ферментацията е била неконтролируема, в резултат на диви дрожди.
Освен съставките немският закон за чистотата на бирата установява и максимални цени за продажба на бира валидни по това време.
През 1987 г. европейският съд постановява, че законът е протекционистки и ограничава валидността му върху бири произведени в Германия за вътрешния немски пазар.
През 2005 г. в закона е внесено допълнение, което дава право да се използват и други съставки, стига така произведената напитка да не се нарича “бира”.
Допускат се и някои изключения, като например за производството на бира без глутен и пр.
За вътрешния немски пазар, обозначаването че при производството на дадена бира е бил спазен немският закон за чистотата на бирата, е мощен маркетингов стимул. За съжаление при продажбите зад граница това не е допустимо.
Правен е опит законът да бъде включен в списъка на ЮНЕСКО за шедьоври на нематериалното културно наследство, но този опит се оказва неуспешен.
Немският закон за чистотата на бирата е важна част от немската кулинарна традиция.