Всичко за картофите, които толкова обичаме
Картофите са цъфтящи растения от Южна Америка и планините Анди (днешно южно Перу и северозападна Боливия), които осигуряват оцеляването на местното население вече цели 10 000 години. Само няколко века след появата им в Европа и Северна Америка картофите представляват един от най-важните продукти в световната кухня и са четвъртата по използваемост хранителна култура в целия свят след царевицата, ориза и пшеницата.
История на картофите
Историята на картофите започва преди около 350 милиона години, когато те се развиват от отровния си предшественик – беладона. Всъщност това семейство растения в крайна сметка еволюира не само в картофи, но и в тютюн, люти чушки, чушки и домати. Картофите, които познаваме днес, бавно еволюират в южноамериканските андийски планини между Перу и Боливия. Хората са достигнали тази част от нашия свят преди около 15 хиляди години и са успели да опитомят дивия картоф около 8 хилядолетия пр. н. е. И от този момент нататък той бавно започва своето пътуване през континента.
Все пак картофите получават истински голямо внимание чак през 16 век, когато първите испански конкистадори започват да изследват Южна Америка и да търсят злато в Перу. Именно те донасят това растение в Европа между 1570 и 1593 г.
От Европа към света
Европа приема новата храна бавно, но сигурно. В началото испанското правителство използва картофите като надеждна и лесна за транспортиране храна за военните и флота. Оказва се, че докато войниците се хранят с това, не се разболяват от скорбут. В следващите двайсетина години картофите пристигат във Великобритания, Белгия, Германия, Австрия, Ирландия и Франция. Местното население първоначално смята това странно растение като за абсолютно ненужно, странно и дори отровно – само корените му годни за консумация , което е напълно нечувано в Европа по онова време. Картофите са обвинявани в причиняване на проказа, сифилис, ранна смърт, стерилност, скрофула, наркоза и за унищожаване на почвата, където растат. Това настроение се променя след мащабни усилия на Франция да намери храна, която да изхранва не само военните, но и населението, което е изгладняло от дългата война. В крайна сметка известният френски ботаник и химик Антоан-Августин Парментие успява да убеди френския крал Луи XVI (1754–1793) да насърчи масовото отглеждане на това растение. Двамата прибягват до малък трик: кралят дава на Парментие средства и земя за отглеждане на 100 декара картофи, които са внимателно охранявани от военна охрана. Подобно внимание моментално предизвиква интереса на населението, което след това започва да приема картофите все по-спокойно.
Към началото на 19 век те вече са една от най-популярните храни в Европа. Най-късно навлизат картофите в САЩ – едва към края на 19 век, когато градинарят Лутър Бърбанк създава устойчив на болести картофен хибрид.
През 2010 г. световното производство на картофи достига невероятните 324 милиона тона (74,8 милиона тона в Китай; 36,6 в Индия; 21,1 в Украйна; 18,3 в САЩ; 10,2 в Германия и др.).
Готвене с картофи
Никак не е случайно, че картофите са толкова популярна храна. Те се отглеждат сравнително лесно, подлежат на дълго съхранение и не на последно място са много вкусни и засищащи. Освен това са една от най-гъвкавите за приготвяне храни, тъй като могат да се готвят по всякакви начини – да се варят, пекат, пържат, задушават; да се нарязват или намачкват след обработка и да се подлагат на втори вид обработка; да се включват в състава на салати, предястия, супи, основни ястия, дори десерти. Ето защо не е чудно, че рецептите с картофи са хиляди и броят им непрекъснато расте.
Сортове картофи
След толкова векове интензивно и селективно отглеждане никак не е чудно, че днес разполагаме с над 4 000 различни сорта картофи, които се отглеждат по целия свят. Всеки от тях има своите предимства в някои отношения и недостатъци в други. Добрите готвачи умеят да ги подбират правилно според ястието, което ще приготвят. Ето някои от най-популярните сортове според качествата им:
- За пържене – Фонтане, Алмера, Агрия, Рая, Маркиз (особено подходящ за чипс). Но добрата новина е, че почти всички сортове са подходящи за пържене.
- За варене – Розара, Шарпо Мира, Лаура, картофи от неврокопския регион. Те са плътни и твърди и от тях стават чудесни салати и други ястия с варени картофи.
- За картофено пюре – Импала, Маркиз, Провенто.
- За печене – картофи от гоцеделчевския район, всички сортове бели картофи, Шарпо Мира, Лаура, Розара, Амороза, червени и лилави картофи, Стемсер, Ред барон. Те имат средно количество нишесте.
- Универсални сортове – Пикасо, Санте, Надежда 25, Иверце, Агата.
Т. нар. сладък картоф (батат) всъщност не е картоф, той е от друго семейство растения.
Хранителна стойност
Ето каква е приблизителната хранителна стойност на 100 г картофи (стойностите могат да варират според сорта):
- Енергийна стойност: 80 kcal
- Въглехидрати: 17,5 г
- Мазнини: 0,09 г
- Протеини: 2,05 г
- Фолиева киселина: 19,7 мг (4% от препоръчителния дневен прием)
- Витамин В6: 0,289 мг (23% от препоръчителния дневен прием)
- Витамин В1: 0,08 мг (7% от препоръчителния дневен прием)
- Витамин С: 19,7 мг (22% от препоръчителния дневен прием)
- Желязо: 0,8 мг (10% от препоръчителния дневен прием)
- Мед: 0,11 мг (12% от препоръчителния дневен прием)
- Калий: 425 мг (9% от препоръчителния дневен прием)
Освен това картофите са богати на антиоксиданти, не съдържат глутен, подобряват контрола над кръвната захар, могат да подобрят храносмилането. В същото време са невероятно засищащи и едва ли ще огладнеете скоро, след като сте похапнали картофи.