Какво е девесил и как се използва в кухнята
Подправката девесил не е сред най-популярните, но ако веднъж я изпробвате в кухнята, ще се влюбите в нея. Тя има специфичен аромат и вкус, който прави бобът, рибата и агнешкото просто чудесни, но също така притежава и забележителни лечебни свойства. Ето какво е добре да знаете за него.
Какво е девесил
Растението девесил е многогодишно от семейство Сенникоцветни (като магданоза, копъра и моркова), което може да достигне височина до 1-2 метра. То е издръжливо и лесно за отглеждане. Има тъмнозелени листа със специфична переста форма, които приличат малко на магданоза и кориандъра, а стъблата му са подобни на тези на целината.
Вкусът на подправката е предимно горчиво-сладък, подобен на анасон и целина, а ароматът му е силен, леко лимонов, с тамянов оттенък. Прилича малко на магданоз и целина, но е по-интензивна и пикантна подправка от тях.
Други народни имена на девесила са селим, лющян, левущян, русалин. На английски се нарича “лъвидж”(lovage), на немски “лийбщьокел” (Liebstöckel), а биноминалното (латинското) му име е Levisticum officinale.
История
Произходът на растението не е изяснен. Смята се, че идва от Югозападна Азия или Южна Европа, но със сигурност е типично за средиземноморската кухня. Листата се използват като билка и подправка, корените – като зеленчук, а семената – за овкусяване. Познато е още на древните гърци и римляни, които вероятно го разнасят по цяла Европа.
Билката девесил
Девесилът съдържа етерични масла, захари, пектин, скорбяла, кумарини, ензими, дъбилни вещества, смоли, витамин С и В-комплекс. Още в древността Авицена и Хипократ го препоръчвали в своите рецепти. Има противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, отхрачващ и диуретичен ефект, стимулира апетита.
Приготвена по различни начини, билката може да влияе добре на стомашни разстройства, кашлица, възпалено гърло, ревматизъм, артрит, инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците, мигрена и др. Ако решите да я използвате, имайте предвид, че не се препоръчва за деца, бременни и кърмещи жени.
Девесил в кухнята
В кухнята се използват всички части на растението – и корените, и листата, и семената. Класическите рецепти с девесил са за боб, рибена чорба или ястия с агнешко – не пропускайте да го използвате в тях. Но внимавайте с количеството, подправката е доста силна.
Листата се използват предимно в салати – например с яйца, картофи, паста. Подходящи са и за приготвяне на супи, особено ако имат грах, боб, леща, картофи. Настърганите корени могат да се използват по същия начин. Често се добавят и в рецепти за туршии, риба, консерви с месо, мариноване на зеленчуци (често се смесва с черен пипер, бахар, дафинов лист).
Пресните листа и корени са подходящи за подправяне на тежки меса, сосове, боб и пилешка супа.
Семената и маслото от тях може да се използва за печива – например хлябове, сладкиши, бисквити, на които придават топлина и лека пикантност. Могат да се използват и за подправка на месо и зеленчуци (подобно на кимиона).
Кулинарите твърдят, че девесилът може да се замести с целина и обратно, макар че вкусовете им са малко по-различни. Можете спокойно да експериментирате и да сложите девесил вместо целина в обичайните си рецепти – възможно е те да ви харесат още повече.
За да получите най-добър резултат, сложете подправката малко след като започнете готвенето.
Девесилът се съхранява добре изсушен, в добре затворени пликове, на тъмно и сухо място. Ако искате да го запазите пресен, може да го държите във фризера.