Подправката розмарин – от древните легенди до днес
Подправката розмарин е ароматно, вечнозелено растение с иглолистни листа и произхожда от Средиземноморието. На вид е храстовидно, като може да е пълзящо или изправено. Многогодишно е. Член е на семейството на ментата Lamiaceae (Устоцветни), заедно с ригана, мащерката, босилека и лавандулата.
Розмаринът е добър източник на желязо, калций и витамин В6. Има силен аромат – сладникав и леко напомнящ бор. На вкус е пикантен и леко остър.
Познат е още на древните гърци, които смятали, че при раждането си от морето богинята Афродита била обгърната с розмарин. Популярното име на растението идва от друга легенда – че Дева Мария простряла синьото си наметало върху белите му цветове, за да си почине, и те станали сини. Така се получило названието rosemary, тоест „розата на Мария”.
С течение на времето подправката става популярна и в Испания, Италия, Франция, Германия, Англия и Скандинавския полуостров. В България можете да я срещнете и под името гюлбул, бабин косъм, индирлия, морска роса.
Как да се сдобиете с розмарин
Възможно е да намерите диворастящ розмарин, особено по Черноморието. Но можете лесно да го отгледате в градината или в саксия на балкона. Обича слънцето и не понася твърде многото влага.
Разбира се, суха или прясна подправката розмарин се предлага и в хранителните магазини.
Можете да съхраните пресен розмарин, като го поставите в полиетиленово пликче или кутия с влажна хартиена кърпа и го сложите в хладилника. Така ще издържи около 1-2 седмици.
Можете да изсушите сами розмарин, като завържете стръкчетата и ги окачите да висят наопаки на сухо място. Сушеният розмарин можете да съхранявате цяла година в добре затворен съд на сухо, тъмно и проветриво място.
За какво се използва розмарин
Както повечето други, подправката розмарин е и билка. От древни времена се използва за облекчаване на мускулни болки, подобряване на паметта, засилване на имунитета и кръвоснабдяването, растеж на коса.
В същото време предозирането с розмарин може да доведе до повръщане, кома или белодробен оток.
Розмаринът не е типична българска подправка, навлиза у нас под влияние на турската и гръцката кухня. Има свойството да потиска тежката миризма на някои меса – агнешко, говеждо, овнешко, свинско. Освен това придава на месото приятен аромат на дивеч. Особено подходящ е за печене на грил. Често се използва и за подправяне на супи, салати, гъби, варена риба, зеле, сирена, пилешко месо, картофи. Стръкче розмарин в домашната лимонада придава чудесен, освежаващ аромат.
Как се готви с подправката розмарин
В кулинарията се използват само листата на розмарина – както пресни, така и сушени. Когато са пресни, те лесно се откъсват от клончето. Добре е листата да бъдат ситно нарязани. Когато са сухи, остават остри след готвене и могат да бъдат неприятни.
Често в ястието се поставя цяла клонка свеж розмарин, която се отстранява след края на готвенето.
Не се използва в твърде големи количества заради силния си аромат и вкус. 1 лъжица свеж розмарин се равнява на ¼ лъжица сух.
Важно е да знаете, че розмаринът рядко се поставя в началото на готвенето. Ако остане твърде дълго, може да придаде горчив вкус на ястието.
Заместители на подправката розмарин
За да заместите пресния розмарин в ястието, можете да използвате пресен риган и босилек. Сухият розмарин можете да замените с мащерка, чубрица или естрагон.