Мащерката – любимецът на Средиземноморието
Мащерката е растение, познато и използвано от векове заради лечебните си свойства. Но освен да лекува, то може и да се превърне във ваш помощник в кухнята.
Какво е мащерка?
Thymus – това е латинското наименование на растението. В природата съществуват около 350 вида от нея. Тя е многогодишно, тревисто или храстовидно растение с височина на стеблата до 40 см и гъсти съцветия от ситни виолетови, розови или бели цветчета. Богата е на етерични масла. За подправка най-често се използва обикновената (градинска) мащерка. В различните краища на България я наричат още бабина душица или овчарски босилек.
Прясната мащерка има подчертан билков аромат с остри нотки на трева, дърво и цветя, подобни на лавандула или розмарин.
Как да се сдобиете с мащерка?
За да се сдобиете с ароматната подправка, можете да се разходите из нашите гори в периода от май до септември и да си наберете дива горска мащерка. Търсете я по слънчеви места. За да ви върши работа, трябва да е цъфнала. Но растението позволява и отглеждане у дома – в градината или дори в саксия на балкона. Така ще имате свежа подправка през цялото лято. Откъснати стръкчета можете да съхранявате и в хладилника за една-две седмици, като ги опаковате в найлоново пликче или добре затворена пластмасова кутийка.
За да я съхраните за зимата, трябва да я изсушите и сложите в хартиени пликове, които да оставите на сухо, тъмно и проветриво място. Можете да я съхранявате и в херметически затворени бурканчета или стъклени кутии. В следващите три години тя ще пази голяма част от аромата си. Можете да я използвате и след това, но вкусът ѝ няма да бъде същият.
Разбира се, винаги можете да си купите мащерка от който и да е хранителен магазин.
За какво се използва мащерката?
На първо място мащерката е билка, препоръчвана при редица заболявания: диария, безсъние, кожни и нервни заболявания, кашлица, възпаления в бронхите и белите дробове, язва, гастрит, колит и др.
Но тя е и отлична подправка, приложима за почти всякакви ястия. Използва се изключително много в средиземноморската кухня при приготвяне на агнешко, риба, дивеч, яйца и леща, за ароматизиране на сирене, домати и други зеленчуци. Освен това е една от основните съставки в класическите билкови комбинации на френската кухня – Bouquet Garni и Herbs de Province, които придават на ястията типичен „градинарски” аромат. С мащерка се правят и различни маринати, сосове, супи, яйца, пици, омлети.
Как се готви с мащерка?
Можете да използвате целия стрък на мащерката. По време на готвенето листата и цветовете ще опадат, но самите стебла не омекват при готвенето, така че е добре да ги отстраните, преди да сервирате ястието. Разбира се, можете изобщо да не ги използвате. Листенцата са толкова малки и нежни, че лесно се откъсват, като просто прокарате пръсти по стеблото на растението. Не се налага да ги нарязвате предварително. Ако използвате мащерка за овкусяване на месо, по-добре е да използвате само листа или изсушена мащерка.
Ако мащерката е суха, стрийте я между пръстите си, за да отделите листенцата от стеблото. Избягвайте да слагате сухите стебла в ястията, освен ако не сте готови да ги извадите преди сервиране, тъй като остават твърди и неприятни.
При приготвяне на ястия можете да комбинирате тази подправка с босилек, риган, салвия, чесън, розмарин, зехтин, естрагон, лавандула, копър.
Мащерката има нужда от по-дълга термична обработка, за да отдели по-голямо количество етерични масла. Затова я слагайте още в началото на готвенето.
Заместители на мащерка
Мащерката може да бъде заместена с розмарин, риган, майорана, сух босилек, градински чай, кориандър, див лук. Разбира се, ароматът няма да е същият, но резултатът ще е близък.