Съхранение на зехтин и готвене със зехтин
Въпросът за правилното готвене със зехтин, както и доброто съхранение на зехтин е важен, тъй като зехтините са крехки и трябва да се третират внимателно, за да се запазят техните здравословни свойства и да не се превърнат в опасна за здравето течност, пълна със свободни радикали. Поради високото съдържание на мононенаситени мазнини в зехтина, той може да се съхранява по-дълго от повечето други масла, стига да го правите правилно. В следващите редове ще научите основните правила за съхранение на зехтин и готвене със зехтин, за да сервирате на трапезата си винаги здравословна и вкусна храна.
Правилно съхранение на зехтин
Когато избирате мястото си за съхранение на зехтин, не забравяйте, че топлината, въздухът и светлината са негови врагове. Тези елементи помагат за създаването на свободни радикали, което в крайна сметка води до прекомерно окисляване и гранясване, което ще остави лош вкус в устата ви. Освен това окисляването и свободните радикали допринасят за развитието на сърдечни заболявания и рак.
Да знаете усровията за съхранение на зехтин е наистина важно, тъй като гранясването може да се появи дълго преди да можете да го вкусите или помиришете. Гранясалият зехтин не представлява риск за здравето, но все пак колкото по-малко го консумирате, толкова по-добре.
Съдове за съхранение на зехтин
Най-добрите съдове за съхранение на зехтин са направени или от оцветено стъкло (за да се пази светлина), или от нереактивен метал, например неръждаема стомана. Избягвайте метални контейнери, изработени от желязо или мед, тъй като химическите реакции между зехтина и тези метали създават токсични съединения. Избягвайте и повечето пластмаси – зехтинът може да абсорбира от тях вредни вещества като поливинилхлориди (PVC). Съдовете трябва да се затварят плътно, за да се избегне навлизането на въздух в тях.
Подходяща температура на съхранение на зехтин
Температурата също е важна за правилното съхранение на зехтина и за предотвратяване на разграждането на полезните му вещества. Експертите препоръчват да се съхранява при около 13 градуса, температурата на винарска изба, но температура до около 20 градуса също няма да му навреди.
Всъщност охлаждането е най-добро за дългосрочно съхранение на всички видове зехтин, с изключение на зехтин екстра върджин. Помислете да съхранявате малки количества зехтин в запечатан съд при стайна температура, а останалото дръжте в хладилника. Имайте предвид, че охладеният зехтин ще стане по-твърд и не толкова бистър, но при връщане на стайна температура ще възстанови вида си. Друг вариант е да съхранявате зехтин в стъклен буркан в хладилника. Въпреки че се втвърдява, можете лесно да гребнете от него. Ако не искате да охлаждате зехтина, съхранявайте го в тъмен, хладен шкаф далеч от печката.
Ценителите препоръчват съхранение на зехтин екстра върджин при стайна температура. Охлаждането при него влияе неблагоприятно на аромата му.
Зехтинът ще се запази в перфектно състояние около година, ако се съхранява в запечатан съд в хладен, тъмен шкаф. Ако съдът не е отворен, можете да го съхранявате две години.
Правила за готвене със зехтин
При готвене със зехтин получавате неговия приятен аромат и вкус, както и богатството на полезни хранителни съставки. Като цяло правилото е: зехтин екстра върджин и върджин (extra virgin и virgin) се използват, без да се готвят, но с тях можете и да готвите при ниски или средни температури, макар че губят от аромата си. Рафинираният зехтин (olive pomace oil или olive oil) е подходящ за готвене при високи температури и пържене.
Правилото при готвене със зехтин е същото, както при другите масла: ако го нагреете толкова, че да започне да пуши, най-добре го изхвърлете, тъй като вече е започнал да се разгражда. Все пак зехтинът понася по-висока температура от другите масла – около 200 градуса.
Как се готви със зехтин
Зехтинът хармонизира подправките, дава дълбочина на ароматите и балансира киселинността във високо киселинните храни, като домати, оцет, вино и лимонов сок. Когато готвите със зехтин, е нужно внимателно да съчетавате вкуса и аромата му с останалите съставки в ястието.
Ето няколко начина за готвене със зехтин:
- Поръсете го върху салата или го смесете в салатения дресинг.
- Използвайте зехтин в маринати или сосове за месо, риба, птици и зеленчуци. Той прониква прекрасно в първите няколко слоя от храната, която се маринова.
- Добавете в края на готвенето, за повече вкус.
- Полейте върху варени макаронени изделия или зеленчуци.
- Използвайте вместо масло или маргарин като здравословни дипове.
- За лесно предястие, препечете малки филийки, натъркайте ги леко с нарязана скилидка чесън и поръсете с малко зехтин. Ще получите перфектни брускети.
- Заменете маслото със зехтин в картофено пюре или картофената салата.
- Използвайте зехтин във вашите сосове, като разбивате, за да се смесят воднистите съставки с маслиновото олио.
- Изберете лек вид зехтин за печене, особено за пикантни хлябове, сладкиши, торти, бисквитки и други десерти. Поради филтрацията, на която са преминали тези видове масла, те издържат на високите температури.
- Заместете маслото със зехтин. Това драстично намалява количеството на мазнините – особено наситените мазнини – във вашите печива. И, разбира се, зехтинът не съдържа никакъв холестерол. При готвене със зехтин използвайте три супени лъжици от него вместо четвърт чаша масло. Ястието ще бъде точно толкова вкусно, но с 25% по-малко мазнини, по-малко калории и повече здравословни хранителни вещества за сърцето.