Позеленели картофи – безвредни ли са, или отровни
Често се случва от торбата с картофи да изскочи някой, който е придобил зеленикав цвят. Заради горчивия вкус, който има, някои домакини изхвърлят позеленели картофи, други внимателно обелват зелената част и използват останалата. Кой е прав и кой не?
Истината е, че някои позеленели картофи могат да бъдат наистина опасни. Цветът им често е показател, че в тях се е появило токсично вещество. Дали обаче то ще ви разболее и може ли да направите нещо? Ето отговорите.
Защо картофите позеленяват
Този процес е съвсем естествен. Когато изложите картофите на светлина, в тях започва да се произвеждат хлорофил – вещество, което придава цвят и на зелените растения. Освен че оцветява, хлорофилът позволява на растенията да извличат енергия от слънчевите лъчи чрез фотосинтеза.
Хлорофилът е напълно безвреден – точно както е безвреден и в марулите, спанака, магданоза. Проблемът е, че цветът на такива позеленели картофи невинаги се дължи на хлорофил. Често причина за появата му е производство на токсично вещество, наречено соланин.
Защо позеленелите картофи са токсични
Производството на хлорофил често насърчава производството и на някои други вещества, които имат за цел да предпазват растението от насекоми, бактерии, гъбички и животни. За съжаление, част от тях са токсични за хората.
Такъв е и соланинът. Той уврежда клетъчните мембрани, като може и да увреди пропускливостта на червата.
Обикновено соланин има в във всички картофи, но е в много малки количества. Обаче когато са изложени на слънчева светлина, те произвеждат повече от веществото. На практика колкото повече е хлорофилът, толкова повече е и соланинът. Тоест във всички позеленели картофи има от токсичното вещество, макар цветът да се дължи не на тях, а на хлорофила.
Колко е опасното количство соланин
Трудно е да се каже колко соланин трябва да погълнете, за да се почувствате зле, а и няма как да се тества. Освен всичко останало, граничното количество зависи от индивидуалната поносимост на всеки поотделно. Като цяло се смята, че ако приемете 1,25 мг/кг телесно тегло, ще се разболеете. Тоест 450 г напълно позеленели картофи биха накарали човек с тегло 50 кг да се почувства зле.
Симптомите на отравяне със соланин са диария, изпотяване, гадене, повръщане, главоболие и болки в стомаха. Когато са леки, те могат да отминат сами до 24 часа.
В най-екстремните случаи се достига до парализа, конвулсии, проблеми с дишането, кома и дори смърт.
Какво да правите с позеленели картофи
Съдържанието на соланин е най-високо в кората на картофите, така че дълбокото белене ще премахне около 30% от него. Но ако е много позеленял, останалите 70% може да се окажат достатъчни, за да предизвикат неразположение.
За съжаление, нито един начин на готвене не може да неутрализира токсина, така че нито пърженето, нито варенето, нито печенето ще помогнат. Затова е най-добре да изхвърлите картофи, които са силно позеленелите или имат горчив вкус. Останалите може да обелите дълбоко и да изрежете зелените петна.
Ако обаче готвите за деца, не си позволявайте да използвате дори почистени картофи.
Как се съхраняват картофи, за да не позеленеят
Всъщност натравянето със соланин се случва наистина много рядко, а силно позеленели картофи никой не продава. Но когато ги отнесете у дома и не ги съхранявате правилно, може да ги направите опасни.
За да не се наложи да изхвърлите картофите у дома, трябва да спазвате няколко правила при съхраняването им.
Първо, уверете се още в магазина, че картофите са в добро състояние. След това ги дръжте на тъмно и хладно място, най-добре в мазе. Използвайте тъмни чували, които не пропускат светлина.
Не е добра идея да ги държите в кухнята, където е твърде топло. Не ги слагайте и в хладилник, тъй като там е твърде студено, а според някои изследвания твърде ниските температури също предизвикват производство на соланин.
Ако не разполагате с подходящи условия, купувайте си само толкова картофи, колкото можете да изядете в рамките на няколко дни. През това време ги съхранявайте в непрозрачна торбичка в задната част на шкаф, възможно най-далече от топлина и от светлина.