Риган – царят на Средиземноморието
Риган (Origanum vulgare) е подправка, родена в Средиземноморието и известна от векове. Името му идва от две гръцки думи: oros (планина) и ganos (радост). Представлява многогодишно тревисто растение, представител на от семейство Устоцветни, с малки листенца и ситни розови или лилави цветчета. На височина израства до около 50 см.
Риганът е богат на витамини А, С, Е, В и К, магнезий, фолиева киселина, калий, минерални соли, желязо, танини, калций.
Ароматът на растението е изключително приятен – цветен, леко остър, леко лимонов. На вкус е леко горчиво.
В България можете да го чуете и с имената горски чай, овчарски босилек, черновръхче, витошки чай.
Как да се сдобиете с риган
Риганът е устойчив е на всякакви атмосферни влияние и можете да го откриете по всички планини в България, най-често край пътища и пътеки, по влажни места. Но можете лесно да го култивирате и отглеждате в градината си или в саксия на балкона. Не е придирчив, стига да го поливате достатъчно.
Риганът се бере, докато цъфти, но тъй като не всички цветове се отварят едновременно, цъфтежът продължава доста дълго време – започва през юни и привършва чак към края на август.
Пресният риган можете да съхранявате в найлоново пликче в хладилника – ще се запази свеж до около 3 дни. Ако в пликчето сложите влажна кърпа и го оставите малко отворено, може да задържите подправката в добро състояние до седмица.
Риганът позволява да го съхранявате свеж и във фризера. За целта го измийте и го подсушете добре. После отделете листенцата и ги сложете в плик, който запечатайте добре, като се стараете да извадите възможно най-много въздух, без да ги мачкате. Друг вариант е да си направите ледени кубчета от вода и листенца във формички за лед. Ригана от фризера можете да използвате в рамките на една година. Не е нужно да го размразявате преди употреба.
За разлика от повечето зелени подправки, риганът запазва много добре свойствата си и тогава, когато е изсушен. За да го изсушите, завържете клонките и ги провесете с цветовете надолу на хладно, тъмно и проветриво място. Може и да накъсате листенцата и да ги държите разпръснати върху хартия, докато изсъхнат. Когато е готов, запечатайте го добре и го пазете далеч от слънчева светлина. Можете да го използвате година след това, но най-добре пази качествата си в първите шест месеца.
За какво се използва
Като билка риганът е познат от древността. Народните лечители го използват за укрепване на имунната система, за успокояване на възпаления, за противодействие на вируси, инфекции на горните дихателни пътища, за отхрачване, при кашлица, менструални болки, болки в гърлото.
Риганът е и една от основните подправки в средиземноморската и италианската кухня. Използва се за направата на различни видове ястия: доматени сосове, пици, спагети, ястия със сирена, кашкавал, гъби, зеленчуци, риба, с бобови, пилешко, картофи, месни супи, маринати.
Как се готви с риган
Ако използвате пресен риган, отделете листенцата от стъблото и ги нарежете. Колкото по-ситни ги направите, толкова повече аромат ще прибавят в ястието. Добре е да го поставяте към края на готвенето, за да запазите възможно най-много от качествата му. В някои гурме рецепти може да поставите и цяла клонка.
Имайте предвид, че една чаена лъжичка сух риган отговаря на една супена лъжица свеж. За да направите по-ароматна сухата подправка, стрийте листенцата между пръстите си, докато я добавяте към храната. Не слагайте стръковете, те остават твърди.
Не използвайте твърде много от тази подправка, тъй като тя е доста силлна и лесно може да заглуши останалите вкусове и аромати.
Ригана можете да комбинирате с майорана,босилек, мащерка, зехтин и чесън.
Заместители на ригана
Ако нямате подръка риган, можете да го заместите с мащерка, майорана, босилек, розмарин или градински чай.