Патладжанът в кухнята – малко калории, много любим вкус
Всички познаваме патладжана – неговата продълговата, закръглена форма, отличителния му тъмнолилав цвят и лъскавата му кора. Познаваме и мекия му, леко сладникав вкус. Но има още доста неща, които вероятно не знаете. Ето какво ще ви разкажем за сортовете, хранителните ползи и начините на приготвяне на патладжана.
Откъде идва патладжанът
Патладжан се отглежда в почти целия свят, но се смята, че разпространението му тръгва от Индия. Намерени са доказателства, че този зеленчук се култивира в Индия и Китай от цели 1500 години. Пристига в Европа едва в 14-15 век благодарение на арабите, а с нашествието си испанците го отнасят и в Америка. Но и до днес над 60% от патладжаните в света се отглеждат в Китай и Индия.
Любопитни факти
- Патладжанът е от семейство Картофови и е роднина на домата. Неслучайно в България носи и името „син домат“. Също като него, патладжанът всъщност е плод, който се използва в кулинарията като зеленчук.
- Растението е едногодишно и може да достигне височина до 150 см.
- Съдържа никотин повече от всяко друго растение по свето. Но все пак не е достатъчно, за да ви навреди.
- 50% от обема на плода всъщност е въздух. Затова не се учудвайте колко малко от него остава при готвене.
- Листата и цветовете на растението не се консумират, те могат да са опасни за здравето.
- Цветовете на сортовете варират: могат да са зелени, бели, розови, червеникаво-лилави и тъмнолилави, на лилави и бели ивици или с преливащи се от бяло към мораво цветове. И все пак предпочитан по цял свят е лилавият сорт.
Хранителна стойност на патладжана
Патладжанът е сред десетте зеленчука с най-висока концентрация на антиоксиданти. Съдържа големи количества фенолни киселини, която намалява риска от поява на хронични заболявания, имат антимикробно и антивирусно действие и намаляват вредния холестерол.
Освен това, една обичайна порция от зеленчука може да ви осигури поне 5% от нужните за деня количества фибри, мед, манган, тиамин и витамин В6. Тези вещества са изключително ценни за поддържане на здравето на сърцето.
Патладжанът съдържа и високи концентрации на минерали като фосфор, калий, калций, магнезий. Има ниско съдържание на калории и мазнини, но е добър източник на фибри и въглехидрати. Лилавите сортове съдържат и значителни количества протеини.
Как да избирате патладжани
Когато избирате плодовете, нека бъдат с лъскава, гладка кора, по която няма петна или натъртвания. Дръжката му трябва да е зелена и да не е изсъхнала. Вземете го в ръка – трябва да е тежък за размера си. Почукайте по кората му – трябва да не кънти на кухо, а да издава плътен звук.
Стиснете го леко отстрани – ако не се получи лека вдлъбнатина, значи е зелен; ако се получи вдлъбнатина, но не изчезне до няколко секунди, значи е презрял. Добре узрелият патладжан ще си върне гладката форма след 1-2 секунди.
Ако искате по-сладък вкус, изберете по-малки плодове. Те имат и по-тънка кора, и по-малко семе.
Съхранение
Патладжаните не могат да се съхраняват дълго време. Можете да ги държите 1-2 дни на хладно място или 2-4 дни в хладилник. Ако ги използвате по-късно, вероятно ще имат много по-горчив вкус.
Задължително ги дръжте необелени и ненарязани. Нека не са близо до картофи и ябълки, ще се развалят още по-бързо.
Ако искате да консервирате, можете да бланширате и замразите. Но когато ги извадите от фризера, ще бъдат доста кашести и подходящи за добавяне в ястия, но не и за самостоятелно пържене или печене.
Готвене с патладжан
Патладжанът не се яде суров – съдържа токсични вещества, които се премахват при готвене. Но е подходящ за всякакви видове кулинарна обработка – варене, задушаване, печене във фурна или на скара, пържене в тиган или фритюрник, паниране, добавяне в ястия с ориз или месо и др. Много хора белят кожата му, но тя е годна за ядене, а и според специалистите именно в нея се съдържа най-голямото количество антиоксиданти.
Този зеленчук бързо се окислява и потъмнява след нарязване. Затова го режете непосредствено преди да го сложите в ястието. Може да запазите цвета му, ако го полеете с лимонов сок. Някои готвачи препоръчват да се използва нож от неръждаема стомана, тъй като допирът с въглеродна стомана също го окислява.
Патладжанът има леко горчив вкус, който можете да премахнете, като посолите нарязаните парчета. Оставете ги да престоят няколко минути, след това ги изплакнете и подсушете. Това ще помогне и при пърженето – няма да поема толкова много мазнина.
И все пак способността на този плод да поема мазнините е едно от най-добрите му кулинарни качества. Така се получават много богати на вкусове и аромати ястия. Ако искате да подобрите вкуса му, използвайте подправки като босилек, риган или магданоз, лук и чесън. Добре се комбинира с домати и чушки (включително люти).
Най-популярните рецепти с патладжан са турският турлю гювеч, френският рататуй, левантинската мусака, азиатското баба гануш, българското кьопоолу, балканската имамбаялдъ, индийското баинган бхарта и др.