Продукти
-
500 г Месо, свинскоот шол или бут
-
400 г Лук, кромид
-
100 мл Олио
-
150 мл Вино, червено
-
250 г Гъби печурки
-
1 с. л. Чубрица
-
1 връзка Магданозпресен
-
1 ч.л. Пипер, черен
-
2 с.л. Пипер, червен
-
Сол
Приготвяне
Кавърма по воденичарски е един от няколкото разновидности на популярно турско ястие. Няма начин да не сте опитвали кавърма – това е широко разпространено ястие, което се приготвя от запържено месо и зеленчуци. Името идва от тюркската дума qawirma, която означава „пържено”, а ястия с подобно име има и в Индия, Иран и Азербайджан. Кавърмата навлиза в българската традиция през турската кухня, като следва турските техники на готвене като цяло, но не непременно и вида използвано месо, както ще видим при кавърмата по воденичарски.
Традиционна турска кавърма
В традиционната турска рецепта кавърма (kavurma, saç kavurma) се приготвя основно от агнешко, козе или говеждо месо, запържено в собствената си мазнина с лук на висока температура. Към него се добавят и лют урфа бибер (червен пипер), който придава пикантнен вкус. Обикновено се приготвя в тънък тиган или сач и се сервира направо с тях.
Начинът на приготвяне на кавърма често е използван за консервиране на месо за зимата – есенното агнешко е смилано и запържвано бавно, за да се редуцира мазнината, след което е поставяно в съдове и запечатвано със слой мазнина. Освен в Турция, по подобен начин се е приготвяла зимнина и в Ливан, Сирия, Туркменистан и др.
Българска кавърма по воденичарски
Кавърмата се приготвя лесно, като в същото време е много вкусна и питателна. Класическият начин на приготвяне е след запържването на месото да се готви в гювече, но ако не разполагате с достатъчно време може да се използва и тиган с капак. Съществуват множество варианти на това ястия, включително безмесна вегетарианска кавърма. Тук ще ви предложим една типична българска рецепта, която обединява класическата турска кулинарна техника с българските традиции. Тази кавърма по воденичарски е от свинско месо, което е нетрадиционно за турската кухня, и включва гъби, бяло вино и типични български подправки. Приготвена е на тиган с капак, поради липса на време за готвенето в гювече.
Съществуват различни варианти на рецептата за кавърма по воденичарски, като например при някои се добавя дроб, а при други се готви с мас, или се слага бяло вино.
Правилно е да се пише кавърма, а не каварма, тъй като първият вариант е по-близък до турския оригинал.
Стъпки при Приготвяне
1
Готово
5 мин
|
ПодготовкаСложете тигана с олиото да загрява на силен котлон. През това време нарежете месото на кубчета с размер около 1,5 см. Лукът нарежете на жулиени, а гъбите – на шайби. |
2
Готово
|
ПриготвянеСложете месото в загретия тиган. Когато се зачерви, добавете лука. Щом лукът стане прозрачен, сложете гъбите, виното и подправките (без магданоза). Тук е моментът, ако желаете да довършите приготвянето в гювече да го направите задушавайки на фурна около 45 мин от загряването. Ако предпочитате тигана, продължете да задушавате до омекване на месото. Ако е нужно, можете да добавите още малко вода или вино – целта е накрая в ястието да има малко гъст сос. Малко преди да свалите от огъня, добавете нарязан на ситно магданоз. |
3
Готово
|
СервиранеКавърма по воденичарски се сервира топла, поръсена с пресен магданоз. За гарнитура може да предложите картофено пюре. |